Zadaszenie tarasu – czy warto?

Data dodania: 21.10.2016


Taras wychodzący na ogród to wspaniały dodatek do domku jednorodzinnego. Pozwala na relaks na świeżym powietrzy jednocześnie blisko wnętrza, z możliwością rozłożenia mebli i dodatków, np. grilla. Projektowanie domów z tarasami generuje jedno pytanie: czy należy budować także zadaszenie?

Budowa zadaszenia tarasu to poważna ingerencja w bryłę domu. Trzeba poważnie się zastanowić, czy taka konstrukcja nie naruszy ściśle określonego designu budynku, czy będzie pasować do aranżacji ogrodu? Aby nie zepsuć wizualnych koncepcji, najlepiej jest poradzić się doświadczonego architekta, np. firmy ze Szczecina Studio AG. Dodatkowo przed podjęciem decyzji należy rozważyć kilka kwestii praktycznych.

Taras zadaszony

Zadaszenie tarasu umożliwia wyjście na dwór przy każdej pogodzie: można rozkoszować się piękną pogodą w upalne dni, jednocześnie chowając się w cieniu, a także słuchać uspokajających odgłosów deszczu, pozostając suchym. Taras zakryty, dodatkowo osłonięty od wiatru (np. murkiem), może stworzyć zaciszne, kameralne miejsce z klimatem. Chroni także meble ogrodowe i posadzkę. Z drugiej strony zamknięta przestrzeń tarasu o wiele łatwiej się nagrzewa, szczególnie jeśli podłoga wyłożona została płytkami lub kamieniem.

Taras otwarty

Siedząc na odkrytym tarasie, dysponuje się szerokim polem widzenia. Bez problemu można obserwować niebo – zarówno podczas dnia, jak i rozgwieżdżonych nocy. Stwarza to również doskonałe perspektywy spojrzenia na ogród, szczególnie jeśli charakteryzuje się on wysoką roślinnością. Dodatkowym plusem jest lepsze oświetlenie pokoju, który przylega do powierzchni tarasu. Promienie słoneczne wpadają do wnętrza, dogrzewając je i rozjaśniając, co jest bardzo pożądanym efektem np. w przypadku salonu.

Trzecie wyjście

Aby obejść ten problem, można spróbować pójść na kompromis i zaprojektować dom z tarasem o częściowym zadaszeniu. Takie rozwiązanie „pół na pół” nie rozwiąże wszystkich spornych kwestii, ale może ułatwi decyzję w przypadku, gdy taras miałby spełniać funkcję i dawcy cienia, i otwartej przestrzeni. Jeśli przy projektowaniu domu pominięto problem zadaszenia, jeszcze jednym rozwiązaniem jest kupno zasłony tymczasowej. Rozpina się ją na haczykach nad tarasem, dzięki czemu w lecie zyskuje się cień, a zimą słoneczne wnętrze. Jej wadą jest to, że niestety nie pasuje wyglądem do wszystkich rodzajów budowli.

dom-nowoczesny-deweloper-tls

Taras – zabudowany czy nie? To zależy od właściciela domu. Jeśli zależy mu na przytulnym zakątku, w którym można się schronić przed słońcem, deszczem i wiatrem – należy wybrać zadaszenie. Przy odpowiednim projekcie na pewno pomoże architekt (sprawdź: Studio AG), który dopasuje wszystkie elementy, by dobrze współgrały w bryłą budynku. Natomiast jeśli właściciel na pierwszym miejscu stawia swobodę, poczucie wolności i otwartą przestrzeń – bez wątpienia najlepiej będzie się czuł na tarasie bez zadaszenia. Rozwiązanie problemu jest bardzo indywidualne, ale dobrze jest przed podjęciem decyzji zgłębić temat, by zdawać sobie sprawę ze wszystkich wad i zalet każdego z rozwiązań.

Jak inwestować w apartamenty nad morzem