Stan deweloperski – co to oznacza?

Data dodania: 30.05.2016


Budowa domu wiąże się z ogromnymi emocjami. W końcu niecodziennie kupujemy działkę, zamawiamy projekt, a następnie zajmujemy się budową i wykończeniem obiektu. Coraz bardziej powszechne stało się jednak kupowanie domów w stanie deweloperskim. Co to oznacza?

Budowę domu można podzielić na kilka etapów – od momentu zamówienia projektu, przeprowadzenia wszystkich niezbędnych obliczeń, kosztorysów oraz badań terenu, jeśli zajdzie taka potrzeba, przychodzi czas na wdrożenie wszystkich planów w życie. I tutaj rozpoczyna się etap budowy domu. Niektórzy prywatni inwestorzy decydują się jednak na zakup budynków, domów i mieszkań w stanie deweloperskim. Czego można się spodziewać po takim miejscu?

Stan deweloperski nie posiada definicji w Prawie budowlanym, więc nie istnieje jednoznacznie przyjęta, powszechnie obowiązująca norma, która regulowałaby co należy rozumieć pod tym konkretnym pojęciem. Architekt (np. Studio AG) lub deweloper, z którym podejmujemy współpracę może rozumieć stan deweloperski w zupełni inny sposób niż inne firmy. Co więcej, zdarza się, iż przyjmuje się odmienne standardy dla różnych inwestycji, nawet w ramach jednej firmy.

Ogólnie przyjmuje się jednak, że kupując obiekt budowlany w stanie deweloperskim należy spodziewać się budynku, do którego doprowadzone zostały wszystkie instalacje sanitarne, elektryczne oraz inne niezbędne media, jednak nie został on w pełni wykończony. Oznacza to, że na ścianach zastaniemy tynk, a na podłodze beton.

Czy kupno domu w stanie deweloperskim jest dobrym rozwiązaniem? Wszystko zależy od właściciela takiego obiektu. Jeśli ma on z góry określoną wizję swoich czterech kątów to na pewno stan deweloperski jest dobrym początkiem, ponieważ można go traktować jak rodzaj białego płótna, na którym można wprowadzać w życie swoje projekty domu i wizje wystroju. Alternatywą jest często kupno mieszkań i domów (pracownia architektoniczna Studio AG) w tak zwanym stanie „pod klucz”.

Wtedy wnętrze domu są już w większości wykończone – to znaczy, że wykończone zostały podłogi, okna, parapety, a także takie elementy jak schody, gniazdka elektryczne czy grzejniki. W tym przypadku trzeba się jednak liczyć z tym, że efekt końcowy nie zawsze będzie zgodny z oczekiwaniami inwestora.

Deweloper sprzedaż apartamentów Kołobrzeg

Nieruchomości nad morzem