Stan deweloperski a dom pod klucz – różnice

Data dodania: 07.07.2016


Kupno domu czy mieszkania to ogromna inwestycja, z którą wiąże się wiele trudnych decyzji. Jedną z nich może być już sam wybór czy zdecydować się na zlecenie projektu i budowy domu wraz z wykończeniem do stanu deweloperskiego, czy może lepiej wybrać nieruchomość w stanie „pod klucz”? Jakie są różnice między takimi domami i które rozwiązanie będzie najlepsze?

Dom w stanie deweloperskim

Budynek wykończony w standardzie deweloperskim, jak nietrudno się domyślić, jest głównie domeną biur deweloperów. Zazwyczaj pod tym pojęciem rozumie się dom, którego budowa została już zakończona, a wnętrze wymaga jedynie przeprowadzenia prac wykończeniowych i aranżacji. Krótko mówiąc, kupując dom w stanie deweloperskim trzeba być przygotowanym na to, że z zewnątrz budynek będzie już całkowicie wykończony, a w środku zastaniemy pomieszczenia gotowe do ostatnich prac, takich jak malowanie ścian, położenie paneli czy płytek podłogowych czy montaż oświetlenia. Jeśli mamy do czynienia z domem piętrowym, a projekt wykonany przez architekta (pracownia Studio AG) zakładał konstrukcję schodów na beton to one również będą wykonane, pozostanie kwestia ich wykończenia. W przypadku schodów samonośnych właściciel musi o nie zadbać we własnym zakresie.

Warto jednak pamiętać, ze polskie przepisy nie definiują w żaden sposób tego terminu, więc szczegóły prac, jakie zostaną wykonane w ramach budowy domu w stanie deweloperskim powinny być określone w umowie między stronami.

Winter Polska

Dom wykończony pod klucz

Stan „pod kluczem” jak sama nazwa wskazuje oznacza, że od momentu przekazania kluczy do domu, wnętrze nadaje się od razu do zamieszkania. Często zdarza się, że deweloperzy proponują możliwość wykończenia domu do tego stanu, korzystając ze współpracy z architektem wnętrz. W ramach wykończenia pod klucz można oczekiwać kilku wariantów takiej oferty – na przykład w standardzie wyższym lub w wersji bardziej ekonomicznej.

Aranżacja wnętrza w domu pod klucz na pewno będzie funkcjonalna i zgodna z aktualnymi trendami. O tym, czy stylistyka zaproponowana przez konkretnego wykonawcę będzie nam odpowiadała można się przekonać oglądając poprzednie realizacje. Jeśli biuro architektoniczne specjalizuje się w projektach nowoczesnych, tak jak pracownia Studio AG i takie kompozycje do nas przemawiają warto pomyśleć o możliwości zakupu domu w stanie pod klucz.

Co wybrać?

Jeżeli planując inwestycję we własny dom właściciel ma określoną wizję wnętrza i wykończenia, z której nie chce zrezygnować lepszym rozwiązaniem może się okazać wybór domu w stanie deweloperskim. Pozwoli to na urządzenie domu dokładnie tak, jak tego oczekujemy.

Z drugiej strony decydując się na kupno domu wykończone „pod klucz” w momencie zakończenia realizacji inwestycji możemy spakować swoje rzeczy i od razu zamieszkać w nowym domu. Przede wszystkim zyskujemy w ten sposób czas, który musielibyśmy wykorzystać na samodzielne urządzenie wnętrza czy ewentualne znalezienie ekipy fachowców do przeprowadzenia niektórych prac.

Sprawdź także: nowoczesne biuro architektoniczne: studioag.pl.

Mieszkania w Kołobrzegu