Jaki powinien być nowoczesny dom?

Data dodania: 30.05.2016


Myśląc o nowoczesnym budownictwie i architekturze, zapewne większość rozważań dotyczy innowacyjnych rozwiązań technologicznych, materiałów budowlanych czy współcześnie modnych, prostych bryłach budynków. Jednak to nie wszystko, co świadczy o tym, że dany obiekt zasługuje na miano nowoczesnego. O czym jeszcze warto pamiętać?

Energooszczędny

Jeszcze kilka lat temu zapewne trudno było sobie wyobrazić rozwiązania, jakie dzisiaj stosuje się przy budowie domów. Tymczasem szereg systemów, jakie niegdyś kojarzyły się bardziej z futurystycznymi filmami science-fiction, dzisiaj jest na wyciągnięcie ręki większości inwestorów. Coraz większą popularnością cieszą się także domy naszpikowane inteligentnymi systemami zarządzania. Takie zintegrowane systemy pozwalają na sprawne, wydajne zarządzanie różnego rodzaju  instalacji domowych, które nie tylko są wygodne dla użytkownika, ale co jeszcze bardziej istotne – prowadzą do znacznego zmniejszenia zużycia energochłonności budynku.

Inwestycje nad morzem

Ale dom energooszczędny to nie tylko dom zaawansowany technologicznie. Na obniżone zużycie poboru energii może wpływać już odpowiedni projekt i kompleksowa koncepcja architektoniczna. Jak wskazują eksperci, budowa domu energooszczędnego najczęściej wiąże się z wykorzystaniem położenia budynku na terenie działki, doskonałą izolacyjnością termiczną przegród zewnętrznych i eliminacją mostków termicznych.

Apartamenty w Kołobrzegu

Ekologiczny

Wraz z oszczędnością energii, która jest odczuwalna dla właściciela domu, z nowoczesnym budownictwem idzie pozytywny wpływ na środowisko naturalne. Materiały ekologiczne nie tylko powstają nie szkodząc naturze, ale także ich eksploatacja i przetwarzanie charakteryzuje się brakiem lub niskim stopniem negatywnego oddziaływania na środowisko naturalne. Do podstawowych materiałów ekologicznych zalicza się między innymi szkło z recyclingu, ceramiczne cegły z odzysku, szary styropian czy drewno.

cyrklewicz zarządzanie

Estetyczny

Wraz z rozwojem techniki i nauki do przodu poszła cała gałąź związana z produkcją materiałów budowlanych. Dzięki temu zarówno inwestor, jak i architekt ma dzisiaj ogromną dowolność w zakresie stosowanych materiałów budowlanych. Wpływa to nie tylko na wcześniej wspomniany wymiar ekologiczny i energetyczny, ale również estetyczny realizowanej inwestycji. Trudno powiedzieć, co mogłoby ograniczać wizję inwestora przy budowie domu – może on zarówno skorzystać z niecodziennych kolorów czy kształtów pokryć dachowych, elementów elewacji, zdecydować się na niemal w całości przeszklone pomieszczenia oraz wiele więcej. W efekcie nowo powstające domy są po prostu funkcjonalne i piękne.

Domy Kołobrzeg


Nowoczesny, energooszczędny dom? Sprawdź ofertę architekta ze Szczecina Studio AG. Do tego dobierz do domunajlepsze schody na zamówienie – sprawdź, o czym pamiętać: producentschodow.szczecin.pl

Nieruchomości nad Bałtykiem