Jak działa dom inteligentny?

Data dodania: 07.07.2016


Obok inteligentnych urządzeń, które towarzyszą nam na co dzień coraz większą popularnością cieszą się inteligentne budynki. Dzisiaj projektowanie i budowa domów niemal w standardzie uwzględnia także montaż inteligentnych, zaawansowanych technologicznie urządzeń. Na czym polega działanie domu inteligentnego?

Przez pojęcie inteligentnego domu należy rozumieć budynek wyposażony w urządzenia, które współdziałają dzięki zintegrowanemu systemowi zarządzania. W praktyce mówimy o systemach zarządzania domem, które cechują większość nowo powstających obecnie budynków. W skład inteligentnego systemu zarządzania wchodzą sprzęty, które odpowiadają za działanie poszczególnych elementów instalacji domowych wraz z czujnikami czy detektorami. Kluczem do prawidłowego, efektywnego działania systemu jest odpowiedni projekt domu, w którym architekt zaplanuje rozmieszczenie takich czujników, aby dom reagował zarówno na zmiany wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. O możliwość zastosowania rozwiązań inteligentnych warto zapytać architekta lub nowoczesne biuro projektowe, jak Studio AG.

Gdzie można spotkać inteligentne systemy zarządzania? Przede wszystkim w budynkach użytkowych i przemysłowych, gdzie optymalizacja zapotrzebowania energetycznego i funkcjonowania pozostałych instalacji pozwala zwiększyć wydajność działania przedsiębiorstw komercyjnych. Ale obecnie coraz częściej widać zainteresowanie inteligentnymi rozwiązaniami także w domach prywatnych. Jak pokazują realizacje projektów domów pracowni Studio AG inwestorzy sami pytają o możliwości uwzględnienia systemów inteligentnych w projektowanym budynku. Właściciele cenią sobie możliwość wygodnego, zdalnego sterowania wszystkimi parametrami domu. Nie tylko dlatego, że przekłada się to bezpośrednio na wyższy komfort życia, ale także zmniejszone koszty eksploatacji budynku czy poczucie bezpieczeństwa.

studio-ag-projekt-dom

źródło: studioag.pl

Dom inteligentny umożliwia zaawansowane zarządzanie poszczególnymi urządzeniami i instalacjami domowymi. Zakres możliwości jakimi będzie mógł dysponować właściciel zależy w głównej mierze od rodzaju zastosowanych sprzętów automatyki domowej. Najczęściej system zarządzania pozwala na zintegrowanie funkcjonowania elementów takich jak: ogrzewanie, oświetlenie, system alarmowy czy obsługa urządzeń elektronicznych.

Fado Szczecin Wypożyczalnia

Dzięki odpowiedniemu ustawieniu i optymalizacji systemu można dostosować ustawienia poszczególnych urządzeń. Umożliwi to na przykład dostosowanie temperatury wewnątrz domu do preferencji mieszkańców, choćby z uwzględnieniem pory dnia. Inną opcją może być konfiguracja systemu monitoringu i alarmu, tak aby w trakcie nieobecności lokatorów detektory ruchu monitorowały czy w środku nie pojawia się nikt nieproszony. Ciekawym rozwiązaniem jest także zastosowanie takich detektorów do sterowania oświetleniem czy instalacja systemów pogodowych, które na przykład w razie opadów deszczu automatycznie zamyka okna.

Deweloper w Kołobrzegu

Apartamenty nad morzem na sprzedaż