Budownictwo przemysłowe a domowe

Data dodania: 30.05.2016


W XXI ludzie przekraczają kolejne granice – od odkryć naukowych, przez rozwój technologiczny, aż po przestrzeń publiczną. Jeszcze dekadę temu obserwując stan urbanistyczny miast można było zauważyć sporą dysproporcję między budownictwem przemysłowym a mieszkaniowym. A jak dzisiaj wygląda budowa fabryk a budowa domów?

Przede wszystkim architekci odchodzą od sztywnego podziału na to, co prywatne i publiczne. Jeśli spojrzeć na realizowane dziś inwestycje i projekty budynków przemysłowych można dojść do wniosku, że jeden taki obiekt mógłby być zamieszkany przez ludzi. Wszystko za sprawą technologii budowlanych, które pozwalają na realizację projektów przyjaznych środowisku, trwałych, a jednocześnie uniwersalnych pod względem użyteczności. Dlatego mijając współcześnie realizowane, nowoczesne projekty domów czy budynków przemysłowych można zastanawiać się jakie przeznaczenie ma dany obiekt, bo wygląd nie jest już tak oczywistym determinantem. Szczególnie popularne stało się wykorzystanie szkła i metalu w konstrukcjach budowlanych, co widać w nowo powstających realizacjach budowlanych (architekt Szczecin Studio AG).

Czy warto kupić apartament nad morzem

Nie bez znaczenia są także trendy w aranżacji wnętrz i architekturze. W ostatnich latach do Polski dotarł i na dobre rozgościł się styl inspirowany pomieszczeniami przemysłowymi, stylem industrialnym, niczym z nowojorskich post-fabrycznych loftów. Coraz więcej właścicieli nieruchomości już na etapie projektowania domów zakłada takie wykorzystanie przestrzeni, aby nadać jej surowy, prawdziwie industrialny charakter. Stąd popularność w wykorzystaniu w domach takich materiałów, jak beton, cegła czy elementy metalowe, które kiedyś były uważane za niemożliwe do zaaranżowania w przestrzeni prywatnej, która ma być przytulnym, stylowym wnętrzem.

Z kolei budownictwo przemysłowe, budowa fabryk i projektowanie budynków użyteczności publicznej skłaniają się coraz częściej ku rozwiązaniom, jakie dotychczas były znane i stosowane tylko w domach i mieszkaniach. Jedną z bardziej wyraźnych tendencji, które widać już od dłuższego czasu w skali globalnej są biura i budynki z przeznaczeniem usługowo-handlowym, które są projektowane w taki sposób, aby wpływać na efektywność i ergonomię pracy. Aranżacja wnętrz tego typu już od dawna nie skupia się wyłącznie na spełnieniu norm bezpieczeństwa i higieny pracy, ale także na tym, aby przestrzeń była estetyczna, stylowa i pobudzała pracowników do działania.

Inwestycje nad morzem