Budowa czy kupno domu

Data dodania: 30.05.2016


Jak pokazują analizy rynku nieruchomości w Polsce, w naszym kraju trudno narzekać na ilość transakcji mieszkaniowych i domowych. Polacy statystycznie zarabiają coraz lepiej, mierzą coraz wyżej i chcą mieszkać w coraz lepszych warunkach. Stąd dość duża ilość inwestycji, a także klientów, którzy decydują się na współpracę z architektem. Jednak czy lepiej szukać okazji na rynku nieruchomości, a może zainteresować się budową domu na własną rękę?

Oczywiście, w tym przypadku określenie „na własną rękę” należy traktować metaforycznie, ponieważ proces projektowania domu, a następnie prac związanych z jego budową musi odbywać się pod okiem specjalisty – architekt ze Studio AG. Wybór odpowiedniego studia projektowego pozwoli na jak najwierniejsze odwzorowanie oczekiwań i potrzeb inwestora, co może w dużej mierze wpłynąć na oszczędności związane z przeróbkami i remontami, jakie są często nieodzowne przy zakupie gotowego domu – niezależnie od tego, czy mowa o rynku wtórnym, czy względnie nowej nieruchomości.

Kupno gotowego domu można porównać do decyzji o budowie domu na podstawie gotowego projektu architektonicznego. Często głównym argumentem jest tutaj aspekt finansowy, jednak biorąc pod uwagę fakt, że mowa o największej inwestycji, jakiej większość ludzi podejmuje się w swoim życiu warto przekalkulować czy niewielka oszczędność w dłuższej perspektywie wyjdzie nam na dobre. Warto też pamiętać, że koszty związane z remontem czy innymi pracami, które okażą się niezbędne, aby móc cieszyć się zakupionym domem często są nieodpowiednio oszacowane. W efekcie dom, który miał wymagać jedynie kilku roboczych poprawek, okazuje się być prawdziwym placem budowy.

Niezależnie od tego czy w grę wchodzi zakup gotowego domu, realizacji projektu z katalogu czy wdrożenia w życie projektu przygotowanego przez studio projektowe (polecamy: Studio AGwarto w razie jakichkolwiek wątpliwości zasięgnąć porady ekspertów. Jedną z możliwości jest przegląd inwestycji przez architekta lub możliwość zlecenia specjaliście wykonania nadzoru nad realizacją projektu. Czym jest nadzór inwestorski? Rolę inspektora nadzoru inwestorskiego może pełnić tylko architekt, który posiada specjalne uprawnienia w tej dziedzinie. Na budowie będzie on pełnić rolę analogiczną do adwokata w sądzie – jego zadaniem będzie nadzorowanie prowadzonych prac, korekta jakichkolwiek błędów i działanie w najlepszym interesie inwestora.


Jeśli planujesz zakup lub budowę domu piętrowego, sprawdź jak wybrać schody: producentschodow.szczecin.pl

Apartamenty w Kołobrzegu